Duma i radość z okazji Dnia Niepodległości w Żydowie

• 15-01-2019
„Spotykamy się dzisiaj na apelu z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, uroczystości poświęconej ojczyźnie i wolności.11 listopada to wielka data – symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa” – tymi słowami rozpoczął się w Szkole Podstawowej w Żydowie uroczysty apel poświęcony obchodom wielkiej rocznicy. Przepiękne biało–czerwone kotyliony podkreśliły charakter uroczystości.
 O godzinie 11.11 wspólnie odśpiewano hymn narodowy. Symbole narodowe i pieśni patriotyczne pomagały naszemu narodowi przetrwać trudne chwile zaborów, wojen i okupacji. W przygotowanym montażu słowno – muzycznym uczniowie przedstawili okoliczności wydarzeń, które doprowadziły do utraty niepodległości, wydarzeń z okresu zaborów, a następnie odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku. Myślą przewodnią akademii było ukazanie dążeń niepodległościowych, cierpienia Polaków skazanych na tułaczkę oraz znaczących wydarzeń, które stały się dla naszej historii symbolami. Wszyscy w skupieniu wysłuchali wierszy i pieśni patriotycznych, które wzbudzały refleksję nad wartością wolności i niepodległości. Swoją dumę i radość ze stu lat niepodległości Polski uczniowie wyrazili piosenką pt. „Kocham Cię” Polsko!”, odśpiewaną wspólnie przez całą społeczność szkolną.

Tego samego dnia na zaproszenie kierownictwa Domu Pomocy Społecznej w Szczurkowie uczniowie zaprezentowali pensjonariuszom przygotowany program artystyczny. Mieszkańcy DPS entuzjastycznie reagowali na występ, nagradzając dzieci brawami. Również uczniowie byli widzami i słuchaczami przygotowanego przez gospodarzy występu, którzy z wielkim przeżyciem recytowali wiersze, czy odczytywali przygotowane teksty. Następnie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

12Galeria zdjęć: Duma i radość z okazji Dnia Niepodległości w Żydowie