Gmina Bartoszyce
Logo: Urząd Gminy Bartoszyce
zmieniamy się na lepsze

Aktualności

Sukcesy naszych drużyn OSP

W sobotę 24 września na Stadionie Miejskim w Górowie Iławeckim rozegrane zostały VII Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych. Zawody zostały zorganizowane wspólnie przez Komendę Wojewódzką PSP w Olsztynie i Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Olsztynie przy dużym zaangażowaniu Komendy Powiatowej PSP w Bartoszycach i jednostki OSP Górowo Iławeckie. Ceremonię otwarcia uświetnił występ orkiestry OSP z Zielonki Pasłęckiej. Do rywalizacji w dwóch konkurencjach: sztafecie pożarniczej i ćwiczeniu bojowym stanęło 12 drużyn żeńskich i 15 drużyn męskich.
 
Mistrzami województwa zostały drużyny: OSP Galiny (powiat bartoszycki) wśród Pań oraz OSP Lubstynek (powiat iławski) wśród Panów.
 
Klasyfikacja generalna mistrzostw:
Drużyny kobiece:
1. OSP Galiny – 116,56
2. OSP Mroczenko – 124,90
3. OSP Złotowo – 125,53
4. OSP Jurki – 131,44
5. OSP Rumy – 133,44
6. OSP Gwiździny – 139,67
7. OSP Stare Dłutowo – 157,70
8. OSP Zwierzno – 160,73
9. OSP Biała Piska – 182,41
10. OSP Runowo – 188,53
11. OSP Kalinowo – 198,45
12. OSP Kwiecewo – dyskw.
 
Drużyny męskie:
1. OSP Lubstynek – 94,51
2. OSP Miłomłyn – 99,44
3. OSP Galiny – 101,92
4. OSP Jedwabno – 103,58
5. OSP Krzewsk – 105,28
6. OSP Lorki – 115,27
7. OSP Mingajny – 117,85
8. OSP Sępopol – 121,20
9. OSP Borawskie – 122,65
10. OSP Kiełpiny – 127,71
11. OSP Orzysz – 135,30
12. OSP Ryn – 136,26
13. OSP Wielkie Wierzno – 137,48
14. OSP Kalinowo – 144,70
15. OSP Świątki - 163,61.
 
 
 

Usługa transportu indywidualnego door-to-door

III miejsce dla wieńca z Osieki podczas Dożynek Wojewódzkich

 
Z przyjemnością informujemy, iż podczas Warmińsko-Mazurskich Dożynek Wojewódzkich, które odbyły się w dniu 18 września na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznego w Olsztynku, III miejsce w konkursie na "Najładniejszy Tradycyjny Wieniec Dożynkowy" zajął winiec wykonany przez mieszkańców Osieki.
 
 
 
 
 
 
 
 

Wymiana międzynarodowa we Francji

W dniach 6-13 września br. siedmiu strażaków z jednostek OSP z terenu naszej Gminy oraz pięć pań z Klubu Seniora z Łabędnika przebywało w Plœuc-l’Hermitage we Francji w ramach międzynarodowej wymiany obejmującej trzy programy:
- „Powrót do życia społecznego seniorów po pandemii Covid-19 i lockdownach” („Our Reconnected Seniors” – ORS w ramach programu Erasmus +),
- „Rekrutacja i szkolenie Ochotniczych Straży Pożarnych” („Training and Recruitment of Firefighters in Rural Areas – FITTRA w ramach programu Erasmus +),
- „Waloryzacja sektora ziemniaków” (w ramach programu LEADER).
 
 
Oprócz delegacji z terenu naszej Gminy w wymianie uczestniczyli również delegaci z Gminy Ostróda, Rumunii oraz Czech. Do Francji przyjechały również grupy taneczno-wokalne: grupa folklorystyczna Purtata Avrigului z Rumunii oraz polska grupa wokalna Wysoczanki z Zalesia.
Wszyscy goście mogli wziąć udział w dwudniowym Święcie Ziemniaka – La Pomme de Terre en Fete odbywającego się w Plœuc-l’Hermitage.
 
Strażacy, biorący udział w programie FITTRA, zwiedzili centrum szkolenia straży pożarnej oraz centrum zarządzania i koordynacji nr 112. Uczestnicy tego programu wizytowali lokalne jednostki straży pożarnych, zapoznali się również z zasadami rekrutacji do ochotniczych jednostek straży pożarnej oraz poznali sprzętu wykorzystywany w akcjach ratowniczo-gaśniczych.
 
 
Uczestnicy programu ORS zapoznali się z dobrymi praktykami w zakresie opieki nad osobami starszymi przebywającymi w domach opieki (EHPAD Louis Morel w Plœuc-l’Hermitage oraz EHPAD Bel Orient w Pledran) i związanymi z tym kwestiami administracyjnymi. Szczególnie interesujące było poznanie wdrożonych działań wobec osób starszych w celu ich aktywizacji po okresie pandemii, Przedstawiono realizowane w tym temacie rozwiązania cyfrowe , oraz stosowane narzędzia wspierające seniorów takie jak, np. asystowanie podczas różnych form aktywności podopiecznych.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

34Galeria zdjęć: Wizyta we Francji

Otwarcie stacji socjalnej Joannitów

We wtorek 13 września we wsi Łojdy miało miejsce oficjalne otwarcie stacji socjalnej Joannitów, która powstała z inicjatywy i przy wsparciu Wójta Gminy Bartoszyce oraz Dr Christiana Meyl Komandora Komandorii Pruskiej Ewangelickiego Zakonu Joannitów. Dr Meyl od lat 90-tych angażuje się w działalność na terenie Polski zaopatrując liczne zakonne stacje socjalne znajdujące się na Warmii i Mazurach w sprzęt i środki medyczne.
Stacja Joannitów w Łojdach jest nowym miejscem na mapie naszego województwa, które będzie oferowało pomoc charytatywną wszystkim mieszkańcom powiatu bartoszyckiego.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Przedszkole Gminne w Tolko

Gmina Bartoszyce zrealizowała inwestycję w ramach, której dokonano przebudowy budynku Gminnego Ośrodka Kultury na Przedszkole Gminne  w miejscowości Tolko. W wyniku prac uzyskano nowy układ funkcjonalno-użytkowy oraz wykonano szereg robót budowlanych, założono nowe instalacje elektryczne i sanitarne oraz przeprowadzono termomodernizację obiektu.
 
Wartość całej inwestycji wraz z wyposażeniem i zagospodarowaniem terenu wyniosła około 2 500 000,00 zł, a kwota dofinansowania całkowitego inwestycji w przybliżeniu 726 975,00 zł.
Realizacja poczynionego przedsięwzięcia przyczyni się do rozszerzenia oferty wychowawczo-dydaktycznej w Gminie Bartoszyce i z pewnością wpłynie na jak najlepsze przygotowanie najmłodszych mieszkańców gminy do dalszego etapu edukacji.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Odbiór techniczny Gminnego Przedszkola nr 1

W dniu 6 września br. nastąpił odbiór techniczny Gminnego Przedszkola nr 1 w Bartoszycach. Gmina Bartoszyce przy współpracy z kadrą pedagogiczną przedszkola zrealizowała zadania polegające na wykonaniu nowej elewacji, dokończeniu wymiany ogrodzenia oraz wyposażeniu części rekreacyjnej w nowy plac zabaw i altanę z przeznaczeniem dydaktyczno-rekreacyjnym w okresie letnim. Wierzymy, że poczyniona inwestycja spełni oczekiwania najmłodszych i sprawi, że w Przedszkolu Gminnym nr 1 w Bartoszycach dzieci będą zawsze czuły się jak u siebie w domu.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Projekt "Od pola do stoła"

Stowarzyszenie Przyjaciół Galin "Nasze Galiny" zrealizowało projekt dofinansowany przez Fundację Lotto „Od pola do stoła”. Realizatorzy pokazali drogę produkcji chleba tradycyjnymi, współcześnie niestosowanymi już metodami. W ramach przedsięwzięcia, którego podsumowanie miało miejsce 10 września br, odbył się pokaz żęcia zboża, święcenie zebranego plonu, młócenie zboża cepem oraz ręczne mielenie ziaren w obrotowych żarnach. Działania projektowe objęły także warsztaty krawieckie, podczas których uszyto męskie i damskie wersje codziennych strojów warmińskich, w których zaprezentował się zespół śpiewaczy GALA. Poza strojami można było również podziwiać talent piosenkarski młodych solistek Zuzanny Chmiel oraz Mileny Wasilewskiej uczestniczących w zajęciach wokalnych organizowanych w gminnym Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Bezledach.

Najmłodsi uczestnicy święta nie mogli narzekać na nudę, choćby z powodu przygotowanych specjalnie dla nich atrakcji. Dzieci brały aktywny udział w konkursach, dokazywały na dmuchanych zjeżdżalniach, odważni młócili zboże cepem, inni mielili zboże w żarnach. Niektórzy zasiadali za kierownicę policyjnego radiowozu lub wozu strażackiego. Strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Galinach edukowali dzieci i dorosłych z tematu pierwszej pomocy przedmedycznej. Dorośli kosztowali smaków warmińskiej kuchni, a dzieci zajadały się pyszną, wypieczoną w piecu pizzą.

W czasie trwania święta można było wziąć udział w zbiórce charytatywnej na rzecz Adrianny Stańczyk kupując gadżet ze stoiska.
Święto Chleba w Galinach za nami. Uroczystość minęła, ale pozytywne wspomnienia zostaną z nami jeszcze na długo. Wspomnienia, na myśl, których z pewnością poczujemy zapach świeżo wypieczonego chleba i smak warmińskich potraw.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Informacja dotycząca przekazania sprzętu

Święto Plonów Gminy Bartoszyce 2022

27 sierpnia na stadionie w Kinkajmach odbyło się Święto Plonów Gminy Bartoszyce, potocznie nazywane dożynkami. Uroczystość rozpoczął barwny korowód prowadzony przez zespoły ludowe, przedstawicieli władz, na czele, których tego dnia stali starości Święta Plonów. W korowodzie szły również poczty sztandarowe OSP, delegacje sołectw niosące przygotowane specjalnie na te okazję wieńce dożynkowe, zaproszeni goście i mieszkańcy Gminy Bartoszyce.
 
Po powitaniu i wystąpieniu gości, Wójt Gminy Bartoszyce Pan Andrzej Dycha wręczył odznaczenia zasłużonym rolnikom oraz nagrody w konkursach : "Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy", "Czysta i Estetyczna Gmina Bartoszyce", "Najpiękniejsze Stoisko Gastronomiczne". Puchary z rąk Wójta Gminy Bartoszyce otrzymali również uczestnicy Turnieju Sołectw. Część oficjalną zakończył występ lokalnych artystów. Swoje talenty, na dożynkowej scenie, zaprezentowały zespoły "Teraz My", "Sielanka", "Sokoliki", "Gala", "Wojcieszanie" oraz solistka Aleksandra Socha. W przerwie między częścią oficjalną a koncertami gwiazd odbył się, wspomniany wcześniej Turniej Sołectw.
 
Każdy zainteresowany mógł podziwiać zabytkowe maszyny rolnicze z kolekcji Pana Henryka Waśniewskiego, wziąć udział w pokazie sprzętu służb mundurowych, a fani motoryzacji napawać się widokiem motocykil obok których nie dało się przejsć obojętnie. Ludzie ceniący naturę mogli skorzystać z przejażdzki bryczką lub spróbować swoich sił siadając w siodle, smakosze swojskiego jadła mogli skosztować potraw przygotowanych przez gminne Koła Gospodyń Wiejskich. To tylko część atrakcji , która czekała na uczestników wydarzenia. Wystawcy stanęli na wysokości zadania i sprawili, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Przygotowania do tak dużego wydarzenia rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku, nawiązanie współpracy z zaproszonymi gwiazdami wymagało czasu i przemyślanej logistyki. Działania musiały być dobrze przeanalizowane, tak, by obchody tak ważnego dla rolników naszej gminy święta odbyły się bez niespodzianek. Mamy nadzieję, że sprostaliśmy temu wyzwaniu i że obchody Święta Plonów Gminy Bartoszyce  będą wzbudzały same pozytywne wspomnienia wśród uczestników minionej już uroczystości.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

1 2 3 4 5 6 ... 56

Lokalizacja
Facebook Page Plugin