Gmina Bartoszyce
Logo: Urząd Gminy Bartoszyce
zmieniamy się na lepsze

Aktualności

Imienne wyniki głosowań radnych

Imienne wyniki głosowań radnych - LXXV 06.10.2023 r.

Załączniki

Delegacja w Rumunii

Delegacja z Gminy Bartoszyce po raz trzeci uczestniczyła w spotkaniu międzynarodowym w ramach projektu "Nasi ponownie połączeni seniorzy" (ORS). Wizyta odbyła się w rumuńskiej miejscowości Avrig we wrześniu 2023 r. Omówiono kwestie usprawnienia życia społecznego seniorów dzięki narzędziom cyfrowym.

Podczas programu delegacja miała okazję odwiedzić różne placówki, między innmi: Domy Pomocy Społecznej w Sibiu, środek medyczno-socjalny w Săliște i Ośrodek Pomocy Społecznej w Avrig. Spotkania te umożliwiły wymianę doświadczeń i porównanie działań podjętych przez wszystkie strony w czasie pandemii COVID-19.

Oprócz tematów związanych z projektem, program mobilności obejmował również wizyty w firmach komercyjnych, takich jak browar piwny AuGusta i SC Badea Cârțan SRL, zwiedzanie muzeów, takich jak Muzeum Avrig i Muzeum Tradycyjnej Cywilizacji Ludowej ASTRA Sibiu, a także spacery po Sybinie, wizytę w Metropolitalnej Katedrze Prawosławnej w Sibiu, spotkanie w Bibliotece Siedziby w Avrig, zwiedzanie Zamku Bran i wiele innych atrakcji mających na celu zapewnienie uczestnikom zagranicznym pełnego doświadczenia z życia i kultury rumuńskiej.

Projekt "Nasi ponownie połączeni seniorzy" jest realizowany od 2021 r. w ramach programu Erasmus+ Komisji Europejskiej. Ma on na celu identyfikację najlepszych sposobów wspierania osób starszych, które znajdują się w domach pomocy społecznej lub są zagrożone izolacją. Projekt dąży do znalezienia rozwiązań umożliwiających reintegrację seniorów w normalny rytm życia społecznego, poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego oraz przygotowanie na przyszłe sytuacje kryzysowe, takie jak pandemia czy kataklizm.

W delegacji uczestniczyły osoby pracujące i wspierające seniorów. Celem wizyty było wzbogacenie i poprawa efektywności projektu poprzez zwiększenie wiedzy i doświadczenia uczestników na temat obcych kultur i praktyk społecznych.

Projekt "Nasi ponownie połączeni seniorzy" ma na celu zniwelowanie skutków izolacji społecznej osób starszych oraz poprawę jakości ich życia. Wizyta delegacji z Gminy Bartoszyce w Rumunii była kolejnym krokiem w realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia, które ma pozytywny wpływ na seniorów i społeczności lokalnych.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

26Galeria zdjęć: Delegacja w Rumunii

Ogłoszenie o zbliżającej się sesji

Proponowany porządek obrad:
 
1. Otwarcie i stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Wybór sekretarza obrad.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Podjęcie uchwały:
    a) w sprawie zmiany uchwały dotyczącej Wieloletniej Prognozy Finansowej gminy Bartoszyce na lata 2023-2043,
    b) w sprawie zmiany budżetu gminy Bartoszyce na rok 2023.
5. Zamknięcie obrad.
 
Ww. projekty uchwał oraz materiały dotyczące posiedzenia znajdują się na portalu eSesja gminabartoszyce.esesja.pl
 
Przebieg sesji będzie można śledzić online za pośrednictwem portalu eSesja gminabartoszyce.esesja.pl
 
Wszystkich uczestników informuję, że obrady Rady Gminy Bartoszyce są transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Informację tę podaję wypełniając dyspozycje art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenia o ochronie danych).
 
Wiceprzewodniczący Rady Gminy
/-/ Andrzej Kosakowski

Załączniki

OBWIESZCZENIE WÓJTA GMINY BARTOSZYCE

Wójt Gminy Bartoszyce informuje, że dnia
05 października 2023 r. o godz. 17 00
w świetlicy wiejskiej w Mintach odbędzie się spotkanie z mieszkańcami sołectwa Minty w sprawie toczącego się postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej inwestycji, tj. utworzenie punktu zbierania i przetwarzania innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych na działce nr 201, obręb Minty, gmina Bartoszyce.

 
Wójt Gminy Bartoszyce
/-/ Andrzej Dycha

Imienne wyniki głosowań radnych - LXXI 29.09.2023 r.

Imienne wyniki głosowań radnych - LXXI 29.09.2023 r.

Załączniki

Ogłoszenie

Ogłoszenie

Ogłoszenie o LXXIV sesji Rady Gminy

 
 

Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie

Tegoroczne, Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie, które uroczyście rozpoczął Marszałek Województwa Gustaw Brzezin, odbyły się 17 września w Parku Etnograficznym Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynie. Naszą gminę reprezentowała 13-osobowa delegacja z Osieki wraz z Panem Bogusławem Brożko - Sołtysem Sołęctwa Osieka oraz Panią Bogdaniuk, zastępcą wójta gminy Bartoszyce.
 
Regionalne dożynki, które jak każdego roku zdobiły piękne stroje ludowe, wianki i lokalne produkty, do dzisiaj stanowią niezwykle ważny element polskiej kultury. Mimo ciągłych zmian zachodzących na polskiej wsi, tradycja świętowania żniw pozostaje niezmienna, a to dlatego, że to właśnie świętowanie Dożynek oddaje hołd wszystkim rolnikom, którzy cały rok uprawiają ziemie, po to by nikomu nie zabrakło chleba, symbolu dostatku i pomyślności.
 
Marszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin, zgodnie z tradycją podzielił się bochnem chleba z zebranymi na święcie uczestnikami, podkreślając ten fakt słowami: „Niech nikomu nie brakuje dachu nad głową i chleba na stole”.
 
Msza Święta koncelebrowana przez Arcybiskupa Metropolitę Warmińskiego Józefa Górzyńskiego dała zgromadzonym potwierdzenie ważności darów Boga, jakim są ziarna, z których wypieczono bochny chleba. Podczas uroczystości wręczono, nadany decyzją Prezydenta RP Srebrny Krzyż Zasługi Pani Barbarze Kramkowskiej za działalność na rzecz społeczności lokalnej, „Odznaki Honorowe Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego” oraz odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”.
 
Gospodynie wiejskie, jak co roku, popularyzowały dziedzictwo kulturowe warmińsko-mazurskiej wsi i tradycje regionalne, prezentując bogactwo zbiorów znajdujących się w samodzielnie wykonanych wieńcach dożynkowych. Wyniki rywalizacji w konkursie „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” przedstawiły się, jak poniżej:
 
III miejsce Banie Mazurskie (nagroda 2,6 tys. zł),
II miejsce Liski z gminy Pisz (3,8 tys. zł),
I miejsce Nowe Drygały z gminy Biała Piska (5 tys. zł).
 
 

Sołectwo Osieka otrzymało w tym roku wyróżnienie (1000 zł) w konkursie na najpiękniejszy wieniec. W ubiegłym roku 2022, również sołectwo Osieka zdobyło III miejsce w tym samym konkursie.
 
Ponadto, podczas tegorocznych Warmińsko-Mazurskich Dożynek Wojewódzkich wyłoniono, wyróżniono i nagrodzono zwycięzców w konkursach: „Najpiękniejsze stoisko dożynkowe”, „Najlepsze i najsmaczniejsze danie regionalne”, „Najlepsze stroje regionalne prezentowane na stoisku”, „Najlepszy pomysł promujący Warmię i Region Mazurski”.
 
Po części oficjalnej, z programem artystycznym, wystąpił Michał Wiśniewski, którego melodie przywołały rzesze fanów.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Dożynki wojewódzkie

Dożynki Parafialne w Wojciechach

W minioną niedzielę, 17 września 2023 r., Wójt Gminy Bartoszyce, Pan Andrzej Dycha, wziął udział w Dożynkach Parafialnych w Wojciechach. To niezapomniane wydarzenie przyciągnęło mieszkańców i gości z okolicy.

Po pięknej Mszy Świętej, uczestnicy przeszli w orszaku dożynkowym do miejsca, gdzie czekał poczęstunek przygotowany przez mieszkańców parafii. Ksiądz Proboszcz Adrian Bienasz i Wójt Gminy Bartoszyce Pan Andrzej Dycha, niosąc chleb jako symbol życia, pomyślności i dostatku, szli na czele orszaku, w towarzystwie OSP Wojciechy, zespołu ludowego Wojcieszanie, sołtysa Pana Andrzeja Wierzbickiego z Wojciech i uczestników mszy.

Po dotarciu na miejsce, Wójt wygłosił krótką przemowę i podzielił chleb między licznie zgromadzonych mieszkańców Wojciech i okolic. Wszyscy mogli cieszyć się dożynkowym obiadem przy akompaniamencie Zespołu Ludowego Wojcieszanie, który uświetnił tę wyjątkową chwilę swoją muzyką.

Dożynki Parafialne w Wojciechach to nie tylko czas świętowania, ale także wyraz wspólnoty i troski o tradycje. To czas radości, jedności i dzielenia się, podkreślając znaczenie rolnictwa i plonów ziemi w naszym codziennym życiu.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

20Galeria zdjęć: Dożynki Parafialne

Imieniny Parafii i Festyn Odpustowo-Dożynkowy w Łabędniku

Imieniny Parafii i Festyn Odpustowo-Dożynkowy, który odbył się w minioną sobotę 16 września 2023 r. w Łabędniku, ku uciesze organizatorów, zgromadził mieszkańców sołectwa Łabędnik, a razem z nimi ich entuzjazm i uśmiech.

Obchody sołeckiego święta rozpoczęła msza, ktorą odprawiono w Kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Łabędniku.
Po zakończeniu ceremoniału kościelnego, na miejsce wydarzeń artystycznych ,poprowadzono korowód dożynkowy prowadzony przez proboszcza parafii ks. Pawła Kacprzaka. W korowodzie szli również księża celebrujący mszę dziękczynną, Wójt Gminy Bartoszyce Pan Andrzej Dycha, Sołtys Sołectwa Łabędnik, sołtysi sąsiednich wsi oraz parafianie.

Sporym i niezwykle miłym zaskoczeniem okazał się polonez, który stanowił znak do rozpoczęcia obchodów tegorocznego święta.

Na terenie amfiteatru, lokalne Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały stoiska gastronomiczne, które serwowały szeroki wachlarz potraw, zarówno słodkich, jak i słonych. Dzieci korzystały z dmuchanych zjeżdżalni, a całe rodziny brały udział w konkursach i zabaw integracyjnych. Chętni korzystali z przejażdżki bryczką.

Dożynkom towarzyszyły występy artystyczne, których melodie porywały do śpiewu i tańca. Ważnym punktem spotkania była licytacja, przekazanych przez mieszkańcow, przedmiotów. Cały dochód z licytacji i festynu w wysokości .....przekazany zostanie parafii na remont zabytkowego kościoła.

Ta radosna atmosfera, którą stworzyli organizatorzy oraz zebrani tego dnia na boisku sportowym mieszkańcy sołectwa, pozwoliła na uwolnienie pozytywnych emocji i zabawę do późnych godzin wieczornych.

Dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznych obchodach Imienin Parafii i okazaną pomoc na rzecz renowacji kościoła. Wszyscy wiemy, jak cenne jest pomaganie i wiemy także, że dobro powraca, dlatego Łabędnik i jego mieszkańcy mają powód do dumy. Budują, a nie rujnują, a to z pewnością wynika z ich zaangażowania i okazanej troski o swoją parafię.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

25Galeria zdjęć: Imieniny Parafii i Festyn Odpustowo-Dożynkowy

Lokalizacja
Facebook Page Plugin