Gmina Bartoszyce
Logo: Urząd Gminy Bartoszyce
zmieniamy się na lepsze

Aktualności

Odwiedzili miejsce pochowku bohaterów związanych z walkami o wolną Polskę

Przed ponad stu laty z wielu miejsc wyruszyli żołnierze, których szlak prowadził do wolnej i niepodległej Polski. Zaczęła się wielka walka o Polskę, prowadzona na wielu frontach, walka, w której oficerowie i szeregowi żołnierze dokonywali niezwykłych czynów. Znamy sylwetki żołnierzy, którzy wsławili się w walce o niepodległość Polski. Wielu z nich to anonimowi bohaterowie tamtych dni.
 
Szlak Żołnierzy Niepodległej to projekt ocalenia od zapomnienia żołnierzy wszystkich formacji walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej poprzez popularyzację wiedzy o miejscach pochówku, miejscach pamięci. Realizując kolejne zadanie Chwała bohaterom w ramach konkursu „Szkoła Niepodległej” uczniowie Szkoły Podstawowej w Żydowie odwiedzili miejsce pochowku bohaterów związanych z walkami o wolną Polskę. Miejscem tym jest jeden z największych cmentarzy z I wojny światowej w regionie, cmentarz wojenny w Markajmach. Uczniowie poznali historię cmentarza, który dziś jest obiektem zabytkowym.
Miejsce to jest związane z istnieniem w latach 1914-1919 w Lidzbarku Warmińskim niemieckiego obozu jenieckiego dla podoficerów i szeregowców. Wziętych do niewoli żołnierzy Niemcy wykorzystywali przy wielu pracach, min. przy budowie kolei do Bartoszyc. Oprócz jeńców wojennych w obozie przetrzymywano belgijskich robotników cywilnych oraz niemieckich uchodźców z Wołynia. Na terenie obozu istniał lazaret. Obozowe półziemianki mogły pomieścić jednocześnie około 15 000 jeńców. Osoby zmarłe grzebano w pobliskim lesie, na tym właśnie cmentarzu. Uczniowie dowiedzieli się również, że ocalałe w większości metryki zgonów znajdują się w lidzbarskim Urzędzie Stanu Cywilnego. Stąd dokładnie wiadomo, ze na cmentarzu pochowano jeńców wielu narodowości:
  • 2081 żołnierzy rosyjskich (w tym licznych Polaków),
  • 506 żołnierzy rumuńskich,
  • 43 żołnierzy francuskich,
  • 19 żołnierzy włoskich,
  • 8 żołnierzy serbskich,
  • 45 robotników belgijskich,
  • kilkudziesięciu niemieckich uchodźców.
Na zachowanych płytach nagrobnych uczniowie doszukali się wielu polskich nazwisk. Oddając cześć wszystkim bohaterom walk o niepodległość zapaliliśmy na cmentarzu symboliczne znicze i uczciliśmy ich pamięć minutą ciszy. Chwała bohaterom.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Szlak Żołnierzy Niepodległej

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Urząd Gminy Bartoszyce

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie ogłasza, że od dnia 25.01.2022 r. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w formie dotacji dla Beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania: Część 3 Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze" (dalej: Część 3 programu), z wyłączeniem dofinansowania w formie pożyczki dla gmin, jako uzupełniającego finansowania dla Beneficjentów.
 
Szczegóły znajdziecie Państwo na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie,
 
Dokumentacja programowa znajduje się na Portalu Beneficjenta - strona https://portal.fundusz.olsztyn.pl/wymagana-dokumentacja-sciezka-przez-wfoigw
Plac Zwycięstwa 2
11-200 Bartoszyce
 
tel. 89 300 04 90
fax. 89 762 12 93
 
Lokalizacja
Facebook Page Plugin