Gmina Bartoszyce
Logo: Urząd Gminy Bartoszyce
zmieniamy się na lepsze

Aktualności

Program Inwestycji Strategicznych

W ramach drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych, Rządowego Funduszu "Polski Ład" Gmina Bartoszyce pozyskała kwotę 9 999 200 zł, która zostanie przeznaczona między innymi na:
- kompleksową modernizację infrastruktury drogowej (remont dróg w sześciu miejscowościach;
- rozwój infrastruktury kulturalnej, poprzez budowę świetlic wiejskich.

Światowy Dzień Bez Tytoniu

Światowy Dzień Bez Tytoniu obchodziliśmy 31 maja 2022 pod hasłem „Tytoń – zagrożenie dla naszego środowiska”
 
Każdego roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Święto to stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność palenia papierosów oraz jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ten został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywołanymi przez palenie papierosów – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów,  jego negatywne skutki zdrowotne i środowiskowe.
 
Światowy  Dzień Bez Tytoniu 2022 (World No Tobacco Day) w bieżącym roku skupia uwagę na zagrożeniach dla środowiska jakie wytwarza tytoń. Globalna kampania ma na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie wpływu na środowisko całego cyklu tytoniowego, od jego uprawy, produkcji i dystrybucji po generowane przez niego toksyczne odpady.
 
Używanie tytoniu niszczy środowisko na każdym etapie.Od początku do końca cykl życia tytoniu jest procesem zanieczyszczającym i niszczącym środowisko. Przychodzi nam najczęściej na myśl zanieczyszczenie powietrza spowodowane paleniem, ale szkody występują w całym łańcuchu i są znacznie bardziej złożone:
  • Na całym świecie każdego roku około 3,5 miliona hektarów ziemi jest niszczonych pod uprawę tytoniu. Uprawa  tytoniu przyczynia się również do wylesiania 200 000 hektarów rocznie i degradacji gleby.
  • Produkcja  tytoniu wyczerpuje zasoby planety tj. woda, paliwa kopalne i metale.
  • Globalizacja łańcucha dostaw i sprzedaży wyrobów tytoniowych oznacza, że ​​przemysł  tytoniowy w dużym stopniu opiera się na energochłonnych środkach transportu.
  • Każdego roku na całym świecie 4,5 biliona niedopałków papierosów jest wyrzucanych, generując 1,69 miliarda funtów toksycznych odpadów i uwalniając tysiące chemikaliów do powietrza, wody i gleby.
Wpływ palenia tytoniu na środowisko wywiera niepotrzebną presję na i tak już ograniczone zasoby i delikatne ekosystemy naszej planety. Jest to szczególnie niebezpieczne dla krajów rozwijających się, ponieważ tam odbywa się większość produkcji tytoniu, powiedział dr Ruediger Krech, dyrektor ds. promocji zdrowia WHO „Każdy papieros, który palisz, dosłownie spala zasoby tam, gdzie już ich brakuje, spalamy zasoby, od których zależy nasza egzystencja”.
 
Obciążenie środowiskowe spada na kraje, które najmniej sobie z tym radzą, zyski osiągają międzynarodowe koncerny tytoniowe z siedzibą w krajach o wyższych dochodach. Ponieważ około 90% całej produkcji tytoniu koncentruje się w krajach rozwijających się, tytoń ma niezwykle nierówny wpływ na różne grupy społeczno-ekonomiczne.W krajach o niskich i średnich dochodach wielu rolników i urzędników rządowych postrzega tytoń jako uprawę dochodową, która może generować wzrost gospodarczy, jednak krótkoterminowe korzyści pieniężne z uprawy są niwelowane przez długoterminowe konsekwencje zwiększonego braku bezpieczeństwa żywnościowego oraz  utrzymujące się długi rolników, choroby i ubóstwo wśród robotników rolnych oraz rozległe szkody środowiskowe w krajach o niskich i średnich dochodach.Celem Światowego Dnia bez Tytoniu jest także uwrażliwienie ludzi na manipulacje przemysłu tytoniowego w tym praktyki „greenwashingu” np. wprowadzanie na rynek nowych produktów jako przyjaznych dla środowiska, aby odwrócić uwagę opinii publicznej od własnych działań niszczących środowisko.Ograniczenie spożycia tytoniu należy uznać za kluczową dźwignię osiągnięcia wszystkich celów zrównoważonego rozwoju, a nie tylko tych bezpośrednio związanych ze zdrowiem.
 
Chroń środowisko -  Światowy Dzień Bez Tytoniu 2022 da Ci jeszcze jeden powód do rezygnacji z palenia!
 
Opracowano na podstawie: https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2022

Opieka wytchnieniowa

Asystent osoby niepełnosprawnej

Wójt Gminy Bartoszyce odznaczony za Zasługi Dla Pożarnictwa.

20 maja w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach, odbyła się uroczystość obchodów "Dnia Strażaka".
W obchodach uczestniczyli: Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski, Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki, władze samorządowe oraz przedstawiciele służb mundurowych i jednostek OSP.
Podczas uroczystości Wójt Gminy Bartoszyce Pan Andrzej Dycha, otrzymał Brązowy Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa.
Srebrne Medale Za Zasługi Dla Pożarnictwa odebrali druhowie: Andrzej Cholewa oraz Jan Krasa z jednostki OSP Łabędnik.
Nagrodę odebrali również przedstawiciele jednostki OSP Łabędnik, za zajęcie drugiego miejsca w Plebiscycie na Najpopularniejsze zastępy OSP w powiecie bartoszyckim, organizowanym przez Goniec Bartoszycki.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

7Galeria zdjęć: Dzien strazaka

Samorządowe Forum Sołtysów na Warmii i Mazurach

W dniu 20 maja 2022 r. na zaproszenie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego sołtysi Gminy Bartoszyce (z: Sokolicy, Wajsnor, Krawczyk, Łabędnika, Wojciech, Węgoryt, Połęcza, Osieki oraz Skitna) wzięli udział w Samorządowym Forum Sołtysów na Warmii i Mazurach, które odbyło się w Amfiteatrze w Ostródzie. Uroczystość została zorganizowana z okazji Dnia Sołtysa. Udział w niej wzięli m.in.: sołtysi z Warmii i Mazur, parlamentarzyści, Metropolita Warmiński, władze samorządowe oraz przedstawiciele kół gospodyń wiejskich, którzy przygotowali stoiska z rękodziełem i potrawami regionalnymi. Ważnym elementem tego wydarzenia było wyróżnienie przez Marszałka Województwa sołtysów za zaangażowanie oraz rozwój swojej społeczności. Na tegorocznej uroczystości z naszej gminy wyróżniona została Pani Ewa Rubach – Sołtys Sołectwa Sokolica. Wcześniejszymi laureatami byli: Pani Ewelina Balińska – Sołtys Sołectwa Wajsnory, Pani Ewelina Biały - Sołtys Sołectwa Skitno oraz Pan Kazimierz Krysiński – Sołtys Sołectwa Borki. Gratulujemy serdecznie!!! Podczas uroczystości można było posmakować różnych specjałów przygotowanych przez koła gospodyń, wykonać pamiątkowe zdjęcia, podziwiać występy zespołów regionalnych oraz wziąć udział w koncercie Michała Wiśniewskiego, który wystąpił wraz z zespołem. Dziękujemy Panu Andrzejowi Dycha - Wójtowi Gminy Bartoszyce za umożliwienie nam wyjazdu na wojewódzkie obchody Święta Sołtysa oraz Marszałkowi Województwa Warmińsko-Mazurskiego za zorganizowanie tak wspaniałego przedsięwzięcia.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Zarządzenia w sprawie ogłoszenia konkursów na kierownicze stanowiska

Informujemy, iż z dniem 16 maja 2022 r. weszły w życie trzy zarządzenia Wójta Gminy Bartoszyce:
1) zarządzenie nr OA.0050.65.2022 Wójta Gminy Bartoszyce z dnia 16 maja 2022 r. w sprawie ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej im. Leśników Polskich w Galinach;
2) zarządzenie nr OA.0050.66.2022 Wójta Gminy Bartoszyce z dnia 16 maja 2022 r. w sprawie ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wojciechach;
3) zarządzenie nr OA.0050.67.2022 Wójta Gminy Bartoszyce z dnia 16 maja 2022 r. w sprawie ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora Przedszkola Gminnego z Oddziałem Żłobkowym w Tolko

Załączniki

XII edycja konkursu EKO-SOŁECTWO

Zapraszamy sołtysów oraz społeczność sołectw do udziału w XII edycji konkursu EKO-SOŁECTWO organizowanego przez Redakcję Pulsu Regionu Magazynu Samorządów Województwa Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie.
Udział w akcji polega na zebraniu i przekazaniu jak największej ilości odpadów elektrycznych i elektronicznych, w tym: lodówek, zamrażarek, drobnego sprzętu kuchennego, zmywarek, pralek, suszarek, żelazek, odkurzaczy, telewizorów, komputerów, laptopów, drukarek, monitorów, telefonów, zabawek elektronicznych, elektrycznych sprzętów codziennego użytku, akumulatorów itp.
Wszelkie informacje dotyczące uczestnictwa na załączonym plakacie.
 

Aktualna sytuacja epizootyczna

W związku z aktualnie niekorzystną sytuacją epizootyczną w zakresie wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie Polski informujemy o ukazaniu się Rozporządzenia MRiRW z dnia 31 marca 2022 r w sprawie zarządzania środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. z 2022 r., poz. 768). Rozporządzenie weszło w życie z dniem 6 maja 2022 r.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: Sytuacja epizootyczna

Ogłoszenie Wójta Gminy Bartoszyce w sprawie przyznania dotacji.

1 2 3 4 5 6 ... 49

Lokalizacja
Facebook Page Plugin