Gmina Bartoszyce
Logo: Urząd Gminy Bartoszyce
zmieniamy się na lepsze

Aktualności

Dożynki Gminne Kinkajmy 2019

14 września na stadionie w Kinkajmach Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji Gminy Bartoszyce zorganizowało Święto Plonów.
 
Uroczystość rozpoczął przemarsz tradycyjnego korowodu, w którym maszerowali mieszkańcy całej gminy, niosąc dożynkowe wieńce wykonane przez poszczególne sołectwa. Następnie miała miejsce Msza święta, której przewodniczył ks. Dziekan Artur Oględzki – proboszcz parafii św. Jana Ewangelisty w Bartoszycach. Część oficjalną Święta Plonów konferansjer rozpoczął od przedstawienia Starostów dożynek. W tym roku byli to: Jadwiga Swacha z Witek i Roman Mączyński z Maszew. Starostowie dokonali symbolicznego przekazania chleba na ręce gospodarza. Wójt gminy Bartoszyce Andrzej Dycha po otrzymaniu bochna powitał uczestników imprezy.  Podziękował rolnikom za całoroczną pracę i życzył zdrowia oraz pomyślności. Następnie wójt wręczył najlepszym rolnikom w osobach Moniki i Dariusza Cieślak z Galin, Agnieszki i Jarosława Kawęckich z Dąbrowy, Anny i Jonathana Humprey z  Parkoszewa i Grażyny i Jarosława Zawada z Ardap nagrody - pamiątkowe dyplomy i upominki. Przekazał także przyznane przez Ministra Rolnictwa „Odznaki Honorowe Zasłużony Dla Rolnictwa”. Trafiły one do  Eweliny i Aleksandra Buks z Kinkajm, Wandy i Krzysztofa Flis z Szyliny Wielkiej oraz Katarzyny i Andrzeja Kwiatkowskich z Sokolicy.
 
Na scenie dożynkowej w dalszej kolejności zagościli zwycięzcy konkursów - dożynkowego i kulinarnego. Nagrody za najpiękniejsze wieńce otrzymali:
I miejsce Osieka – 1.200 zł , II miejsce Galiny – 1.000 zł , III miejsce Sokolica - 800 zł, wyróżnienia 500 zł – Kinkajmy, Krawczyki, Łabędnik, Tolko.
 
Drugi konkurs związany z wieńcem dożynkowym poprowadziła Rada Powiatowa Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. W  głosowaniu publiczności bezkonkurencyjnym okazał się wieniec z Kinkajm. Zebrał on najwięcej głosów (83), a jego wykonawcy odebrali z rąk przewodniczącej RP WMiR Agnieszki Kobryń nagrodę rzeczową.
 
W konkursie kulinarnym „Kto jada sałatki ten piękny i gładki” sukces odnieśli:
I miejsce KGW z Dąbrowy – 1.000 zł , II miejsce Izabela Majkowska - 800 zł, III miejsce - 500 zł KGW z Galin.
 
Podczas części oficjalnej Święta Plonów Gminy Bartoszyce głos zabierali: Poseł na Sejm RP Adam Ołdakowski, Marszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin, Przewodniczący Rady Powiatu Bartoszyckiego Lech Darski. Ich wystąpienia pełne były podziękowań i życzeń pod adresem rolników.
Kinkajmskie święto było okazją do podsumowania gminnego konkursu „Czysta i estetyczna wieś gminy Bartoszyce”. Najlepsze w tej rywalizacji okazały się Parkoszewo i Borki (ex equo) przed Sokolicą i Szyliną Wielką.
 
Ponadto Poseł Adam Ołdakowski ufundował i wręczył nagrodę Sołectwu Kinkajmy za przygotowanie wsi do Święta Plonów a Radny Powiatu Bartoszyce, Marcin Przybysz wyróżnił Minty, Szwaruny i Brzostkowo za inicjatywy oddolne, porozumienie i współpracę wpływającą pozytywnie na rozwój gminy.
 
Święto Plonów Gminy Bartoszyce obfitowało w wystawione na stoiskach perełki kulinarne i rękodzielnicze. Swoje barwne, pachnące i na pewno wysokowartościowe wytwory przywiozło do Kinkajm wielu wystawców. Wśród nich nie brakowało Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń, grup nieformalnych osób niepełnosprawnych, firm, artystów indywidualnych i handlowców. Mieszkańcy gminy mogli próbować, smakować, podziwiać prezentowanych produktów ale i zasięgnąć rady i opinii fachowców od kulinariów czy rękodzieła, wymienić z nimi cenne doświadczenia, nabyć nową wiedzę.
 
Jak na święto przystało uczestnikom zapewniono oczywiście wiele dodatkowych atrakcji w postaci bogatego programu artystycznego, w którym nie zabrakło ludowych akcentów. Imprezę zakończyła natomiast dobra zabawa taneczna przy muzyce na żywo.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Urząd Gminy Bartoszyce

Plac Zwycięstwa 2
11-200 Bartoszyce
 
tel. 89 300 04 90
fax. 89 762 12 93
 
Lokalizacja
Facebook Page Plugin

Ankieta

Czy w naszej miejscowości żyje się coraz lepiej?
Czy warto inwestować w remonty kamienic?